ETKİNLİK
“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 100 Yıllık Tarihine Ölçekli Bir Yolculuk” Kitap Projesi

TARİH
Model Fotoğraf Teslim En geç : 15 Haziran 2023
Kitap Yayın Tarihi : 29 Ekim 2023

Değerli modelciler,

Hepimizin malumu olduğu üzere, 29 Ekim 2023 tarihinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet bıraktığı Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız.

Bu bağlamda, bizler de Modelcilik Kulübü Derneği olarak , tüm Türk modelcilerinin ve modelcilik kulüplerimizin de katkısı ve katılımı ile Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına cumhuriyetin ilanından günümüze kadar Türk Silahlı Kuvvetleri modellerinin yer alacağı “ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 100 Yıllık Tarihine Ölçekli Bir Yolculuk” ismiyle bir kitap projesi başlatıyoruz.

Kitabın içeriği, projenin de isminden anlaşılacağı üzere, Cumhuriyetimizin ilanından günümüze kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılmış ve/veya halihazırda kullanılmakta olan tüm askeri araçların ( tüm hava, kara ve deniz unsurları, figürler) ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinin belli bir dönemini veya operasyonunu yansıtan vinyet ve dioramalardan oluşacaktır.

Proje içeriği sadece plastik statik modellerle sınırlı olamayıp ahşap, karton, scratch v.b. proje içeriğine uygun olan tüm modelleri kapsamaktadır. Kitap içeriği, her kategori için ayrılmış ve alanında uzman olan isimlerden oluşan denetim kurulları tarafından tespit edilecektir.

Bu proje ile amacımız, Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına, biz Türk modelcileri olarak kalıcı bir eser ortaya çıkarmak ve bizden sonra gelecek olan genç modelcilere de örnek teşkil ederek, sahip olduğumuz bilgi birikimi yeteneklerimizle cumhuriyetimizin 100. yıl etkinliklerine ufak da olsa bir katkı sağlamaktır.

Proje ile ilgili içerik oluşturacak modellerin fotoğraflarının 15 Haziran 2023 tarihine kadar neticelendirilmesi gerekmektedir. Kitabın yayınlanma tarihi 29 Ekim 2023 olarak planlanmaktadır. Planlanan bu proje, uzun soluklu ve yorucu olacak, ancak neticesinde Atatürk’ün cumhuriyeti emanet ettiği nesiller olarak bizlerin, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır güzel bir eser ortaya çıkaracağımıza inancımız tamdır. Dolayısı ile siz değerli modelcilerin ve tüm kulüplerimizin yaptığı veya yapacağı modeller ile bu projeye sağlayacağı her türlü katkı ve destek çok büyük önem arzetmektedir.

Projenin teknik detayları önümüzdeki günlerde açıklanacak olup konu ile ilgili tüm sorularınızı bu paylaşım altında veya kitap@modelcilikkulubu.org mail adresinden bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Bu vesile ile Denetim Kurulları içerisinde yer alarak bu projeye destek veren Burak Samih GülboyEngin KayralRagıp OyCem AltınışıkCem Doğut, Süleyman Girit, Turhan GungorSerhat GuvencFenari NarmanHakan OruçBarış AcarKudret AltınkeserAli Gün ve Ufuk Aydiner‘e, proje posterlerini hazırlayan Mithat Balkaya‘ya ve posterlere sağladıkları model resimleri ile katkı sunan Arkut Y. YukselEfe Evren ve Barış Acar‘a da huzurlarınızda teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Saygılarımızla

Tahir Özcivan
Modelcilik Kulübü Derneği Başkanı