Modelcilik Kulübü Derneği, uzun zamandır ihtiyaç olan ve özlenen, modelcilik ile ilgilenen kişilerin bir araya gelme ihtiyacını karşılamak amacı ile 16.12.2009 tarihinde 34-163/077 kütük numarası ile kurulmuştur.

Ülkemizde modelcilik ile ilgili çeşitli kulüpler ve dernekler olmasına rağmen, hepsi özel dalları (uçak, tren, gemi, radyo kontrollu vs.) içermekte ve bazıları kısıtlı olarak diğer dallara imkan sağlamaktadır. Figür ve Bilim Kurgu gibi dalların ise düzenli organizasyonları dahi bulunmamaktadır. Nadir bulunan bir çiçek gibi, ülkemizde çok az olan modelcilerin güçlerini birleştirebilecekleri ve daha çok ses getirebilecekleri bir yapı altında buluşturmak ve kalıcılığını sağlamak için bir dernek yapısına kavuşturmak ihtiyacı sonucunda “Modelcilik Kulübü Derneği” yasaların öngördüğü şekilde kurulmuştur.

Kurulmuş olan Modelcilik Kulübü Derneği, bütün modelcilik dallarına hizmet vermekte olup, bu konularda yarışma, sergi ve gezi gibi çeşitli faaliyetler yapmakta veya yapılan faaliyetleri maddi veya manevi olarak desteklemektedir. Özellikle katılımcısı az olan faaliyetler, daha çok tanınmaları ve geliştirilmeleri amacı ile öncelikle desteklenmektedir.

Kulüp Üyeleri, aksi belirtilmediği takdirde, her ayın son Pazar günü Rahmi M. Koç Müzesi / Haliç İstanbul adresinde bulunan Fenerbahçe Vapuru’nda toplanmaktadır.

Kulübümüz ile ilgili daha fazla detaya “Dernek Tüzüğü“nden ulaşabilirsiniz.