16.12.2009 tarihinde İstanbul İl Dernekler Masasının 34-163/077 Kütük Numarası ile kurulmuş olan “Modelcilik Kulübü Derneği” modelciliğin bütün dallarında (Statik, dinamik, uçak, araba, tank,figür, gemi, tren vb.) faaliyet yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğimizin amacı her kategoride modelciliğe gönül vermiş insanları ortak bir çatı altında birleştirmek suretiyle, bilgi, beceri, tecrübe ve teknik paylaşımlara ortam sağlamak ve birikimleri gelecek nesillere aktarmaktır. Hedefimiz ise toplum içerisinde modelcilik bilinci oluşturmak, modelcilik sevgisini yaymak suretiyle; başta özellikle genç nüfus olmak üzere toplumun tüm diğer fertlerinin boş zamanlarını daha iyi ve de daha verimli bir şekilde değerlendirmesine katkıda bulunmaktır. Bu amaç ve hedef ile kurulmuş olan “Modelcilik Kulübü Derneği”, kurulduğu günden bu yana imkânlarının el verdiği ölçüde gerek ülkemizde gerekse ülke dışındaki modelcilik faaliyetlerine azami derecede destek olmuş ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen modelcilik faaliyetlerinde (yarışma, sergi vb.) çok sayıda ödül alan Modelcilik Kulübü Derneği Üyeleri, bu bilgi, birikim, beceri ve tecrübelerini modelciliğe yeni başlayan kişilere aktarma konusunda çeşitli eğitimler, etkinlikler ve çalışmalar düzenlemektedir.

Rahmi M. Koç Müzesi tarafından desteklenen ve çok ses getiren Ölçekli Dünyalar Model Yarışması, Türkiye’de bu büyüklükte düzenlenen tek model yarışmasıdır. Modelcilik Kulübü üyeleri ile birlikte ülkemizde bu hobiye gönül vermiş bütün modelcilerin iştiraki ile 2014 yılında birincisi düzenlenen Ölçekli Dünyalar Model Yarışmasına onlarca kategoride yüzlerce model katılmış olup; 2015 , 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında da düzenlenerek her yıl geleneksel olma özelliği kazandırdığımız bu yarışma/sergi etkinliğimiz, yıllık ortalama 550 yeni model ile Türkiye’de ulaşılması güç bir rekora imza atmıştır.

Derneğimiz kurulduğu tarihten bu yana her ayın son Pazar günü modelciliğe gönül vermiş tüm üyeleri ile birlikte “Rahmi M. Koç Müzesi” Fenerbahçe Vapuru Toplantı Salonunda bir araya gelmektedirler. Toplantılarımız Dernek Üyeleri ile birlikte modelcilik hobisine gönül vermiş diğer bütün model severlere de açıktır. Dernek olarak modelciliğe gönül vermiş siz değerli modelcilerle birlikte çok sevdiğimiz “Modelcilik” hobimizi birlik ve beraberlik ruhu içerisinde daha ileri seviyelere götürmek, tecrübe ve birikimlerimizi genç nesillere aktarmak en temel hedefimizdir.

Hepinize iyi modeller.